Meglepett, hogy a Civil Rádiót milyen sok és igen változatos zene jellemzi. Külön műsorokban, műsorok között és műsorokba „csomagoltan” elképesztően különbözőfélék, alkalmanként izgalmasak, nagyszerűek, magával ragadóak.
Általános benyomásom még, hogy alkalmanként indokolatlanul lassú, kifejezetten tempótlan adásokat hallhattam, amelyekben, ha képzeletben a szavak (és néha még a mondatok) között oly hosszan feszülő csendekből ki-kicsípkedhetnénk, izgalmasabb és – szerintem – tartalmasabb, személyhez szólóbb, meg talán jobban hallgatható műsorokat kaphatnánk. Direkt nem mondanék konkrét műsort, mert nem címkézni, hanem inkább jelezni szeretnék, gondoljuk végig, tudnánk-e a meglévőnél tempósabb adásokat készíteni, és ilyen módon kicsit „közelebb lépni” hallgatóinkhoz. Még egy megjegyzés, nekem feltűnt, hogy mintha több adást is azt jellemezné, hogy egy-egy téma, szereplő, vagy riport bevezetése többször, kétszer-háromszor is megtörténik… Tudom, jó kis időkitöltő módszer, de amikor egy-egy műsorban ez történt, engem durván kizökkentett…
Sok-sok műsort hallgathattam, sokszorosan többet, mint szoktam, de kevesebbet, mint akartam. Sajnos nem mindent, vagyis kimaradhatott egy sor, feltehetően érdekes és izgalmas műsor, de remélem, majd róluk egy másik heti szerkesztő gondoskodik.
Nem minden, általam meghallgatott műsorról írtam elnagyolt, vázlatszerű, személyes megjegyzést – talán most másokról, mint korábban. Úgyhogy elnézést azoktól, akik kimaradtak, és elnézést, azoktól, akikről ugyan írtam, de más „ízzel”, mint azt alkotója várta, vélte, remélte….
Reggeli merítés – hétfőn – éppen csak belehallgathattam, érdekesnek és igencsak profisztikusnak hatott, de ha éppen ágyban hallottam volna, könnyen visszaaludtam volna… feltűnt, hogy egy-egy műsorelemet legalább háromszor, háromféle módon vezettek be.. de talán nem csak ebben a műsorban…
Hangképcsarnok – hétfő 9.00 Woody Guthrie kiadatlan dalszövegeire a közelmúltban készült zenei válogatást mutattak be, amely a betét-ismertetőkkel kifejezetten érdekes és színvonalas volt..
Hangoskönyv óra – hétfő 13.10 Csákányi Esztert egyszerűen üdítő volt hallgatni, pláne ahogy a Pinokkió kalandjait mesélte… Minthogy ez már a hetedik, befejező rész volt, meggondolandó, hogy kell-e a műsor elején az életrajzokat ismét (hetedszer?) elmondani…
Hátizsák – hétfő 17.00 – háromféle zene után telefoninterjú egy vidéki település polgármesterével, majd zene, aztán ismét… nehéz volt hallgatni, nem kötött le….
Konstruktív bizalmatlanság – hétfő 20.00 „kultikus multik” – nemcsak gazdaságilag meghatározók…. Egy óra a Coca Cola történetéről – tetszetősnek szánt, de valahogy inkább „áttetszetős” lett. Úgy, magamtól nem sokáig hallgattam volna…
Kemény kötés – kedd 11.00 – tudom, ez egy vasárnap esti adás ismétlése. De kifejezetten tetszett. Én persze a könyvekkel kapcsolatban elfogult vagyok, ….úgy éreztem, elkötelezetten, ugyanakkor mégsem rám tukmálóan készült. Az ingadozók, akik az olvassak, vagy ne olvassak határán ingadoznak, azoknak igazi érdekességekkel igyekezett segíteni – nem titkolva olvasáspártiságát.
Civil tudomány/Lokátor – kedd 14.00 Kapronczai Katalin volt Nagy Helga vendége, akivel az orvostörténet-írás emlékeiről kaptunk igazi érdekességeket. Minden különös hatáskeltés nélkül is készült műsor engem lekötött, sőt nagyon sok új dolgot tudtam meg. Nincs ennek a műsornak szignálja?
Kígyóbűvölő – kedd 22.00 – jól szerkesztett zenei műsor volt, amely egyszerűen nem hagyta magát kikapcsolni…
Nagyvárosi dilemmák – szerda 10.00 – Műhelybeszélgetések a városról, a városért – folytatták a dichotómiákról, ellentétes egységpárokról folytatott korábbi adásukat… ez alkalommal az együttműködésről és a vetélkedésről … változatos vélekedésekkel és gondolatmenetekkel. Aki kíváncsi rá, attól nagyfokú figyelmet igényel ez a műsor, amire talán kevesek képesek. Ehhez, ha érdekel, igazából meg kell állni, félre kell tenni a napi sürgető dolgokat, amire nem vagyunk mindig készek…
Merítés – szerda 19.00 – a pénzről lesz szó… érdekesnek szánt műsor, amely valahogy (nem tudom mitől) eltávolított, mintha nem lett volna elég személyes? Pedig minden ott volt benne…
Jövőgyár – szerda 20.00 – Ebben műsorban folytatták a szociokibernetikával és kapcsolatdinamikával foglalkozó korábbi műsorukat. Bizarr, vitára ingerlő gondolatmenetek – a jövő alternatív társadalmáról – (be)avatott füleknek – szerintem a laikusokat is remekül leköthette, függetlenül attól, hogy aztán milyen következtetéseket vontak le belőle …
Tehetségsáv – csütörtök 10.00 – Rédl Ádám – igazán jó tempójú, érdekes, informatív műsor volt. Egészében rendben levő, kiegyensúlyozott program. Bartók Eszterrel
Város szemmagasságban – csütörtök 11.00 – Cseh Tamás zenéjével indul a műsor, amely lényegében egy helytörténeti jellegű beszélgetés a rákospalotai múzeum indulásáról… lassúdad tempójú, ismertető jellegű interjúféleség, amely egyszerűen nem kötött le
Végtelen – csütörtök 19.00 – Létkulturális magazin – Rakonczai Gábor volt végig a vendégük, akivel komoly és átfogó kérdéseket igyekeztek körüljárni, mint például, hogyan érjük el a céljainkat? A műsorvezetők arra is kíváncsiak voltak, hogy miképpen találta ki, hogy átevezze az óceánt… A műsor számomra kissé hosszú és hullámzó volt. Egy-egy részlet viszont kifejezetten érdekes volt…
szabóandrás