PROJEKTJEINK

Ezen az oldalon projektjeinkről olvashat.

BEKAPCS 2.0 – Helyi közösségek bekapcsolása a nyilvánosságba

A BEKAPCS 2.0 kezdeményezés célja a Civil Rádió által létrehozott hálózat megerősítése, amelynek tagjai egy-egy magyarországi település aktív civil közösségei, olyan csoportok, amelyek a helyi demokratikus, kiegyensúlyozottabb viszonyok helyreállítását célozzák, s ennek eszközeként a helyi nyilvánosság markáns megerősítésén dolgoznak. A hálózatban 15-18 szervezet vesz részt, akiknek a kapacitásfejlesztése valósul meg elsősorban kommunikációs eszközökkel, amelyek segítségével munkájuk hatékonysága növekszik.
A tagok elsősorban olyan vidéki szerveződések, közösségek, amelyek aktívan akarnak tenni a helyi ügyek szélesebb körű nyilvánosságáért – azt akarják elérni, hogy a helyi lakosok ismerjék településük ügyeit, azok megoldásába bevonódjanak.

A kezdeményezés gyakorlati képzésekkel, mentori munkával támogatja tagjait, hogy nyilvánossági platformjaikat tartalmilag megerősíthessék – azok képessé váljanak a helyi ügyek helyi közbeszédbe emelésére, és ezeken a platformokon keresztül közvetíteni tudják a lakosoknak az alapvető emberi és az Európai Unió által megfogalmazott közös értékeket.

IndieRE 2.0 – Independent Radio Exchange

Az IndieRE 2.0 a 2019-ben indult Independent Radio Exchange projekt folytatása, amelynek célja az európai független zenei színtér láthatóságának növelése és a közösségi rádiók közötti együttműködés erősítése. A projekt keretében több mint 200 rádióműsor készül, amelyek több mint 900 kevésbé ismert, alternatív és városi zenét játszó európai előadót mutatnak be.
Rendszeresen készítünk műsorokat, amelyekben bemutatjuk a magyar független zenei színtér új tehetségeit és friss megjelenéseit. A projekt részeként nemzetközi konferenciákon is részt veszünk, ahol a zenei produkció, terjesztés és monetizáció új kihívásait tárgyaljuk, valamint a kortárs zenei produkció környezeti aspektusait és a marginalizált társadalmi csoportok emancipációjában betöltött szerepét vizsgáljuk.

Projektünk az Európai Unió támogatásával valósul meg.

Danube Streamwaves – Hangtérkép a Duna mentén

A Danube Streamwaves egy 2016-ban indult nemzetközi együttműködés, amely a Duna menti közösségi rádiókat kapcsolja össze. A projekt célja, hogy elősegítse a kulturális, történelmi, ökológiai és társadalmi témák feldolgozását tematikus podcastok formájában, amelyek egy interaktív online hangtérképen keresztül érhetők el.

Aktívan részt veszünk a podcastok készítésében, amelyek a Duna régió sokszínűségét és kulturális örökségét mutatják be. A projekt során nemzetközi workshopokon is jelen vagyunk, ahol audioprodukciós technikákat és bevált gyakorlatokat osztunk meg egymással és partnereinkkel.

Projektünk a Baden-Württemberg Alapítvány segítségével valósul meg.

Civil Tudósítói Hálózat

A projekt célja:

Egy olyan műhely életre hívása, amelynek tagjai szívesen és rendszeresen számolnak be saját településük, régiójuk történéseiről, illetve olyan tématerületekről, amelyekben aktívan dolgoznak, vagy civilként aktívak – legyen az pedagógia, valamilyen közösségi munka, szociális terület stb. Ezt a csoportot hívjuk mi Civil Tudósítói Hálózatnak.

Ugyanakkor a cél nem pusztán az, hogy időnként egy-egy interjú vagy műsor keretében beszámoljanak a résztvevők, mi van velük, hanem hogy közösen segítsük egymás nyilvánossági tevékenységét – osszuk meg egymással tapasztalatainkat, hogy ki, milyen eszközöket használ, ha egy programot akar népszerűsíteni, ha önkénteseket keres, ha szeretné, hogy tevékenysége több emberhez jusson el stb.

Hogyan használjuk ezeket az eszközöket, hogyan fogalmazzuk meg, amit el akarunk mondani, hogyan fogalmazzuk meg üzeneteinket, hogy hatást érjünk el.

Ezeket a tapasztalatcserén alapuló rendszeres megbeszéléseket gondoljuk mi műhelymunkának – meghatározott időnként találkozunk online vagy személyes térben, és megbeszéljük, elemezzük egy-egy nyilvános médiatartalmunk (mert lehet az rádióműsor, podcast, cikk, online poszt…) minőségét, a közönségének elérését vagy a nagyobb, szélesebb körű elérés esetleges további lehetőségeit.

Kik a hálózat tagjai és milyen résztvevőkre, tagok csatlakozhatnak?

Alapvetően olyan embereket, akik szívesen foglalkoznak nyilvánossági tevékenységekkel:

– szívesen beszélnek közösségükről, adnak egy interjút, tudósítást helyi történésekről (ráadásul a helyi közösségi történésekbe maguk is beágyazottak)
– írnak egy-egy cikket, posztolnak, csinálnak képriportot, készítenek valamilyen médiatartalmat rendszeres időközönként
– szívesen megosztanák egymással saját tapasztalataikat, bevált módszereiket, tudásukat –
hogyan érnek el, vonnak be ők maguk embereket, hogyan aktivizálják őket, milyen
eszközöket használnak (hangvágáshoz, képanyagok szerkesztéséhez, tartalmak
népszerűsítéséhez)
– részt vennének egy olyan műhelymunka-folyamatban, amely során tanulnának, és saját
tudásukat meg is osztanák másokkal

A Civil Tudósítói Hálózat műhelyének működését az Európai Unió finanszírozásával, a NIOK által bonyolított Stronger Roots program támogatja