Hogyan lesz az önkormányzat mindenkié és mindenkiért?

„Pár éves berlini kezdeményezés, hogy a városi közösség és az önkormányzat előírja, hogy mi legyen az üresen álló telken majdan megvalósuló beruházás funkciója és utána privatizálja azt annak, aki azt a funkciót a leggazdaságosabban megvalósítja. Most ezt képzeljük el magyar körülmények között. Ez annyira logikusan hangzik, de annyira messze van attól a valóságtól, amiben mi élünk, hogy ez egész egyszerűen hihetetlen.” (Tosics Iván)

„Európa-szerte tanúi lehetünk egy újfajta politizálás kibontakozásának. Tudatos és aktív állampolgárokat láthatunk, akik politikai szerepvállaláson keresztül küzdenek városaik, tágabb lakóközösségük fejlődéséért, jobbá tételéért. Ezeknek a szervezeteknek a városhoz való jog biztosítása; a városi közjavak igazságos újraosztása; fenntartható, élhető, egészséges környezet biztosítása áll a fókuszukban. Egyes szervezetek egyszeri, lakossági tiltakozásból emelkednek ki, mások hosszú évek működése után döntenek úgy, hogy munkájukat új szintre, a politikai képviselet síkjára emelik. Akik nyomon követik ezeknek a szervezeteknek, mozgalmaknak a híreit, számos sikerről értesülhettek az utóbbi években. A legismertebb példa talán a Barcelona en Comú 2015-ös sikere, Ada Colau, korábbi lakhatási aktivista polgármesterré választása. Az egyik legújabb siker pedig Matúš Vallo, pozsonyi építész novemberi győzelme a szlovák főváros polgármester-választásán. Mindeközben Magyarországon a helyzet változatlan.” (Közélet Iskolája)

Tosics Iván városszociológus, kutatót az élhető városokról, városi mozgalmakról, a valódi önkormányzatiságról Görög Mása kérdezte.

Civil Rádió 2019.06.13.

A bejegyzés kategóriája: Nincs kategorizálva
Kiemelt szavak: , , , , , , , , , , , .
Közvetlen link.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .