Építészeti bűnmegelőzés

„Sokan úgy gondolják, hogy egy épület vagy egy tér akkor biztonságos, ha vagyonvédelmi eszközökkel, magas falakkal, kerítéssel veszik körül, miközben az igazság az, hogy ennél sokkal egyszerűbb, barátságosabb megoldások is léteznek arra, hogy biztonságérzetünket növeljük. Az építészeti bűnmegelőzés lényege, hogy az épített környezet kreatív tervezésével, egyszerű, gazdaságos és fenntartható eszközök használatával megszüntethetők a bűnözésnek kedvező körülmények és terek. Gondoljuk csak végig, mikor érezzük magunkat komfortosabban, ha egy élettel teli, nyüzsgő téren megyünk keresztül vagy ha egy kihalt, üres területen vágunk át? A többi ember jelenléte megnyugvással tölt el, hiszen úgy érezzük, hogy ahol több ember van nem fordulhat ellenünk senki, és ha mégis, a többiek segítenek vagy segítséget hívnak. De mitől lesz egy tér nyüzsgő, forgalmas? Ha az emberek szívesen töltik ott szabadidejüket, ha a tervező gondol arra is, miként népesítheti be azt különféle cselekvéseket ösztönző tárgyakkal, területekkel, pl. játszótér, sportpálya stb. E gondolatmenet csak egy elemét mutatja be az építészeti bűnmegelőzés széles körben alkalmazható tárházának, amely egyszerű elveken alapul, mégis a világ számos országában bizonyított már: hatásosan csökkenti a bűnelkövetések számát. A bűnmegelőzés egyik legidőszerűbb feladata hazánkban ezeket a környezetet céltudatosan alakító elveket széles körben megismertetni.” (http://www.safecity.hu/)

A SafeCity projekt márciusi konferenciájáról, a szervező KultúrAktív Egyesület részéről, Szilágyi-Nagy Anna tájépítésszel Péterfi Ferenc beszélgetett.

Civil Rádió 2019.02.06.

A bejegyzés kategóriája: Nincs kategorizálva
Kiemelt szavak: , , , , , , , .
Közvetlen link.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .